پرطرفدارترین زبان های جهان کدام است؟


گردآورنده : هما رمضانی
اگر نتوانید موضوعی را به سادگی توضیح دهید، در حقیقت آن موضوع را درست نفهمیده اید.

تخصص ها:

  • مدرس زبان فرانسه
  • مدرس زبان انگلیسی

برچسب ها:

پرطرفدارترین زبان های جهان کدام است؟

زبان جهانی به زبانی اطلاق می‌شود که در بخش مهمی از کشورهای جهان صحبت شده و فهمیده می‌شود. عوامل بسیاری در تعیین میزان محبوبیت یک زبان در سطح جهان دخیل هستند که باعث شده است زبان‌هایی مانند انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی به شدت در سطح جهان محبوبیت پیدا کنند.

بدون شک زبان چینی بیش‌ترین تعداد صحبت‌کننده را در جهان به خود اختصاص داده است. بیش از 1.1 میلیارد نفر در این کشور به ماندارین که زبان رسمی این کشور است صحبت می‌کنند. اما این زبان فقط در چین، سنگاپور و حداکثر چند کشور دیگر فهمیده می‌شود.

در این بین زبان انگلیسی طرفداران بسیاری در سطح جهان دارد و یکی از پرمخاطب‌ترین زبان‌های دنیاست. بسیاری از متون علمی، تجاری، اقتصادی و بخش مهمی از روزنامه‌های معتبر و معروف جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند. گسترش زبان انگلیسی به خارج از بریتانیا از اواخر قرن 19 آغاز شد و رفته رفته به عنوان زبان اصلی در کشورهای آمریکا و کانادا شناخته شد.
به همین دلیل آشنایی با این زبان در بسیاری از زمینه‌های علمی و در مشاغل مختلف مانند شاخه‌های گوناگون علوم مهندسی و پزشکی اهمیت زیادی دارد. همین موضوع سبب شده است که امروزه بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل در سطح اولیه با این زبان آشنا باشند و بتوانند با کمک آن با مردم کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند.

زبان انگلیسی تقریبا زبان مادری 375 میلیون نفر در جهان است و از این لحاظ سومین زبان مادری جهان محسوب می‌شود. این در حالی است که چینی و اسپانیایی به ترتیب اولین و دومین رتبه را در بین زبان‌های مادری به خود اختصاص داده‌اند.
در حال حاضر کارشناسان بر اساس میزان سواد و مهارت، تعداد افرادی که به عنوان زبان دوم خود از انگلیسی استفاده می‌کنند را بین 470 میلیون تا بیش از 1 میلیارد نفر تخمین می‌زنند. آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، نیجریه، ایرلند، آفریقای جنوبی و نیوزلند به ترتیب کشورهایی هستند که بیش‌ترین تعداد انگلیسی زبان را به خود اختصاص داده‌اند.

کشورهای انگلیسی زبان
به جز لیست فوق، کشورهای دیگری هم هستند که به زبان انگلیسی صحبت می کنند. فکر می کنید کشور انگلیس بیشترین درصد مردمی را داشته باشد که در اروپا به زبان انگلیسی صحبت می کنند؟
کشور های انگلیسی زبان اروپا که زبان اگلیسی زبان مادری آنهاست:
ولز: اگرچه این کشور جزیی از بریتانیای کبیر به حساب می آید. زبان انگلیسی بدون شک زبان اول در این کشور است.
ایرلند: ایرلند و ایرلند شمالی هر دو جزو کشور های انگلیسی زبان اروپا به حساب می آیند.
اسکاتلند: اسکاتلند نیز جز کشورهایی می باشد که مردم به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

کشورهای فرانسوی زبان
فرانسوی نیز یکی از زبان‌های پرطرفدار دنیاست. تقریبا 270 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و حدود 110 میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم خود انتخاب می‌کنند. فرانسه زبان رسمی 30 کشور جهان محسوب می‌شود. این زبان در کانادا، خصوصا ایالت کبک، بلژیک، سوئیس، لوکزامبورک، موناکو و برخی قسمت‌های آمریکا صحبت می‌شود.
در دنیا حدود ۴۰ کشور وجود دارد که به نوعی از زبان فرانسه استفاده می کنند. در پنج قاره کشور هایی که به نوعی از زبان فرانسه ( چه زیاد و چه کم ) استفاده می کنند عبارتند از:
آمریکای شمالی : کشور های کانادا ، آمریکا
آمریکای جنوبی و کاراییب : دومنیکا ، هاییتی
اروپا : بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبرگ ، موناکو ، سویس ، ایتالیایی
آفریقا : الجزایر ، بروندای ، کامرون ، نیجریه ، تونس ، ساحل عاج مصر
اقیانوس هند: ماداگاسکار
آسیا و خاور میانه : لبنان ، لائوس

کشورهای آلمانی زبان
آلمان با ۸۰ میلیون نفر جمعیت
اتریش با ۸ میلیون نفر جمعیت
لیختنشتاین با ۳۵۰۰۰ نفر جمعیت
البته در کشور های دیگری همانند بلژیک ، ایتالیا ، سوییس ، لوکزامبرگ ، دانمارک و.. جمعیت قابل توجهی هم به زبان آلمانی صحبت می کنند.
امروزه اهمیت زبان آلمانی بسیار افزایش پیدا کرده که این مسئله نه به دلیل وجود کشورهای آلمانی زبان زیاد بلکه به دلیل وجود دانش و صنعت به روز در کشور آلمان می باشد.


پسندیدم


سوالات و نظرات کاربران
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.